Z Historią, Tradycja i Kulturą w Tle

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Targu Towarzystwo Bursy Gimnazjalnej im. dra Jana Bednarskiego serdecznie zapraszają na Wieczorne Spotkanie w Bursie Gimnazjalnej z Historią, Tradycja i Kulturą w Tle oraz połączony z prezentacją multimedialną wykład mgr Mateusza Drożdża Kostka Napierski- bohater czy zdrajca? Powstaniec przeciwko panom czy buntownik przeciwko Rzeczypospolitej? który odbędzie się w dniu 26 września (piątek)  2014 r. o godz. 18.00 w budynku Bursy Gimnazjalnej, ul. Nadwodnia 5  w Nowym Targu. Pieniny noclegi zapraszają.

* * *

Pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie w Bursie Gimnazjalnej w ramach otwartego cyklu wykładów naukowych.  Gościem wrześniowego spotkania będzie Mateusz Drożdż, który wygłosi wykład nt.  „Kostka Napierski- bohater czy zdrajca? Powstaniec przeciwko panom czy buntownik przeciwko Rzeczypospolitej?”

Wykład poświęcony będzie Aleksandrowi  Kostce-Napierskiemu jego działalności w 1651 roku na Podhalu, osądzeniu w Krakowie i wbiciu na pal na wzgórzu Lasoty pod Krakowem. Prelegent podejmie próbę oceny jego działalności, ale także odniesieni się do okresu PRL,  gdy propaganda komunistyczna wykreowała go na niemal bohatera narodowego. Czy był nim w istocie czy tylko wytworem propagandy i jak dzisiaj, w okrasie transformacji ustrojowej owa postać jest odbierana przez mieszkańców  nie tylko Podhala, ale szerzej całej Małopolski

Mateusz Drożdż, ekonomista, samorządowiec i regionalista, radny Dzielnicy III Prądnik Czerwony w Krakowie.  Propagator dziejów polskich skrzydeł, autor książki  pt. „Szachownica z pawim piórem”. Publicysta historyczny stale współpracujący m.in. z „Dziennikiem Polskim” i „Gazetą Krakowską”. Doktorant w na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pieniny i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.