Wczasy w Zakopanem

Spacerując po Zakopanem możemy podziwiać wiele domów, w których mieszkali wybitni ludzie. W jednych domach zostały utworzone muzea, na innych wiszą tabliczki pamiątkowe, informujące o wizycie w Zakopanem. Na Harendzie znajduje się dom, w którym mieszkał Kasprowicz, obecnie jest tu muzeum biograficzne. Dla zwiedzających muzeum udostępniono jadalnię, salonik, sypialnię, w której znajdują się pamiątki rodzinne, przedmioty użytkowe Kasprowiczów, obrazy i książki. Na Antałówce stoi Willa Witkiewiczówka mieszkał tu i pracował Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy) i tu miał swoją pracownię malarską. Na ul. Tetmajera jest Willa Opolanka – Muzeum Kornela Makuszyńskiego tu mieszkali państwo Makuszyńscy. U zbiegu ulic Orkana i Kasprusie, stoi malownicza drewniana willa z gankiem i werandą. W willi Atma często przebywał Karol Szymanowski, to tutaj zrekonstruowano pracownię kompozytora: znajdują się w niej pianino, meble, pamiątki osobiste, listy, książki, obrazy, m. in. wykonana przez Stanisława Ignacego Witkiewicza maska pośmiertna artysty. Przy Muzeum istnieje Towarzystwo Muzyczne im, Karola Szymanowskiego. W willi organizowane są koncerty kameralne, wieczory muzyczne.

Zakopane pensjonaty zobacz

Zakopane, zwane często „zimową stolicą Polski”, jest popularnym miastem turystycznym z wielu powodów:

  1. Położenie geograficzne: Miasto leży u podnóża Tatr, co oferuje zapierające dech w piersiach widoki i łatwy dostęp do szlaków górskich. To idealne miejsce dla miłośników górskich wędrówek, wspinaczki i przyrody.
  2. Atrakcje zimowe: Zakopane jest znane z doskonałych warunków do uprawiania sportów zimowych, takich jak narciarstwo, snowboard, a także skoki narciarskie. W mieście i okolicy znajdują się liczne stoki narciarskie i trasy biegowe.
  3. Bogata kultura i tradycja: Miasto kultywuje góralską kulturę, widoczną w architekturze, muzyce, strojach ludowych i regionalnej kuchni. Turyści mogą doświadczyć lokalnych zwyczajów i festiwali, co dodaje wyjątkowego uroku pobytu.
  4. Lecznictwo i wypoczynek: Zakopane jest również znanym ośrodkiem zdrowia i wypoczynku, dzięki swojemu górskiemu klimatowi, czystemu powietrzu i licznym sanatoriom.
  5. Atrakcje przez cały rok: Miasto oferuje atrakcje nie tylko zimą, ale i latem, takie jak festiwale, koncerty, wystawy oraz liczne trasy piesze i rowerowe.
  6. Turystyka kulturalna i rozrywkowa: W Zakopanem znajduje się wiele galerii sztuki, muzeów, a także liczne restauracje i kawiarnie, gdzie można posmakować lokalnych specjałów.

Te wszystkie elementy sprawiają, że Zakopane jest atrakcyjnym miejscem turystycznym, przyciągającym zarówno miłośników aktywnego wypoczynku, jak i tych, którzy pragną relaksu w górskiej scenerii.


Możliwość komentowania jest wyłączona.