Szlak z Zazadni na Wiktorówki

Szlak wiedzie przez Dolinę Filipka (oraz jej górne odgałęzienie – Dolinę Złotą) – niewielką tatrzańską dolinkę o powierzchni 4 km2. Dolina od strony południowej ograniczona jest przez Gęsią Szyję (1490 m n.p.m.) i Suchy Wierch Waksmundzki (1485 m n.p.m.), a od południowo-zachodniej przez Ostry Wierch (1475 m n.p.m.), Zadnią Sołtysią Kopę (1420 m n.p.m.), Pośrednią Sołtysią Kopę (1326 m n.p.m.) i Skrajną Sołtysią Kopę (1334 m n.p.m.).

Dolina posiada dwa odgałęzienia – Żleb za Skałką, odchodzący niedaleko jej wylotu w kierunku południowo-zachodnim (biegnący pomiędzy Łężnym Wierchem 1246 m n.p.m. i Filipczańskim Wierchem 1209 m n.p.m.) oraz Dolinę Złotą, odgałęziającą się na wysokości 1000 m n.p.m.

 

Niegdyś jej górne partie były wypasane i wchodziły w skład Hali Filipka. Nazwa doliny pochodzi od imienia lub nazwiska jej dawnego właściciela.

Dolinę Filipka porastają głównie mieszane lasy jodłowo-świerkowe. Występują tu także okazałe jawory – niektóre osiągające obwód pnia dochodzący do 4,5 m. Dolinę zamieszkują liczne gatunki zwierząt – dzięcioły czarne, myszołowy, jelenie, zaglądają tu też niedźwiedzie.

Wejście do TPN znajduje się około 1 km za polaną Zazadnia, przy drodze Oswalda Balcera (szlak niebieski prowadzi tu z Małego Cichego). Przy wejściu znajdują się parking dla samochodów, toalety oraz kasa TPN (osoby udające się najkrótszą drogą do miejsca kultu religijnego na Wiktorówkach nie muszą płacić za wstęp).

Szeroka droga wiedzie lasem jodłowo-świerkowym, w którym występują również nasadzenia buków i jaworów.

Po około kilometrowym odcinku dochodzimy do rozwidlenia doliny. Dolina Filipka biegnie w kierunku południowo-zachodnim, natomiast w kierunku południowym odgałęzia się Dolina Złota.

W tym miejscu łączą się również dwa potoki – Filipczański oraz Złoty. Potok Filipczański ma swój początek w kilku źródłach znajdujących się w stokach Gęsiej Szyi, Suchego Wierchu Waksmundzkiego, Ostrego Wierchu i Zadniej Sołtysiej Kopy, a następnie spływa dnem Doliny Filipka. Po opuszczeniu TPN płynie przez Pogórze Bukowińskie i w miejscowości Małe Ciche wpływa do Potoku Suchej Wody. Na wysokości około 1000 m n.p.m. zasila go Złoty Potok (którego źródło znajduje się na wysokości 1330 m n.p.m. w północno-wschodnich stokach Gęsiej Szyi).

Nasz szlak prowadzi dalej Doliną Złotą, przez gęsty świerkowy las, wzdłuż Złotego Potoku. Od tego momentu nieco bardziej dźwiga się ku górze. Idziemy zakosami zabezpieczonymi drewnianymi barierkami  (Uwaga! Zimą i po deszczu ślisko!).

Po nieco ponad godzinnym spacerze docieramy do Sanktuarium Maryjnego na Wiktorówkach. Małe Ciche noclegi zaprasza.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Małe Ciche i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.