Kościelisko u podnóża Tatr

Kościelisko leżące u podnóża Tatr jest siedzibą gminy, na której terenie znajdują się dwie największe doliny Tatrzańskie: Chochołowska oraz Kościeliska. W tym niesamowitym środowisku rozwija się wiele wartych zobaczenia przedstawicieli flory i fauny.

Dolina Chochołowska zasłynęła przez krokusy, które rozkwitając w topniejącym śniegu tworzą niesamowity widok. W dolinie tej można trafić również na stare szałasy pasterskie.

Dolina Kościeliska ma kształt długiego wąwozu skalnego i jest dobrym miejscem na rodzinne wycieczki. Na jej terenie znajduje się Smreczyński Staw, jedyny zbiornik wodny w polskich Tatrach Zachodnich. Kościelisko noclegi to baza wypadowa można wybrać się położony jest w lesie a z jego brzegu podziwiać można wspaniały widok na okoliczne szczyty. Jedną z głównych atrakcji doliny są jaskinie jak labirynty pełne mrocznych korytarzy, których poznano do tej pory aż około 450, jednak ze względu na bezpieczeństwo dla turystów dostępne jest jedynie 5 z nich. Zwiedzanie jaskiń to świetny pomysł na kilkugodzinne wycieczki nawet w niepogodne dni. Najłatwiejszą z nich jest Jaskinia Mroźna, w której trasa ze schodami, chodnikami i poręczami przystosowana jest tak, by nikt nie miał trudności ze zwiedzaniem. Niedaleko niej znajduje się również Lodowe Źródło. Kościelisko pensjonaty to idealne miejsce na wypoczynek lub punkt wypadowy. To również doskonałe miejsce na odprężający relaks bądź twórcze działania. Tuż obok czekają Tatry, Dolina Kościeliska i bliskie Zakopane.   Kolejną trasą jest Wąwóz Kraków i Smocza Jama, którą stanowi tunel z łańcuchami zamontowanymi na całej długości ze względu na znaczne nachylenie. Wejście do Jaskini Raptawickiej jest bardzo strome, jednak w zdobyciu jej pomagają łańcuchy. Są również jaskinie Obłazkowa oraz Mylna znajdujące się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie a nawet mające początek swojego szlaku w tym samym miejscu, gdzie podejście do Jaskini Raptawickiej. Jaskinia Obłazkowa ma długość 120 metrów, natomiast Mylna zawdzięcza swoją nazwę plątaninie korytarzy o łącznej długości aż 1835 metrów, z czego do zwiedzana dostępnych jest 300.

Dodatkowo w okolicy Kościeliska rozsiane są zabytki kultury ludowej i pasterskiej zachęcające turystów do wycieczek noclegi Kościelisko.  Uwagę zwracają na siebie zabytkowe domy, zagrody, drewniane kościółki oraz kapliczki i dzwonnice. Wszędzie da się wyczuć otaczającą historię ludu góralskiego.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kościelisko. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.