Gdańsk

relaks

wędrówki

wczasy

powędrować

plecak

Gdańsk noclegi położony w województwie pomorskim, nad Zatoką Gdańską. Wraz z Gdynią i Sopotem tworzy Trójmiasto. Gdańsk urzeka przepiękną, zachwycającą architekturą i niecodzienną atmosferą. Od zawsze budził podziw i zachwyt gości głównie ze względu na jego bogactwo. Dlatego Gdańsk licznie i chętnie odwiedzany jest przez turystów z całej Europy, a ułatwiają to dogodne połączenia powietrzne, lądowe i morskie nawet z najodleglejszymi zakątkami globu.

Dawniej przybywali tu przedstawiciele różnorodnych narodowości, a wielu z nich osiadało tu na stałe. Wśród nich byli wybitni architekci, kórych ślady działalności możemy podziwiać do dziś na gdańskich uliczkach.

Nie sposób opisać piękna tego miejsca, trzeba tu po prostu przyjechać i zobaczyć je na własne oczy. Gdańsk to zdecydowanie jedno z moich ulubionych polskich miast.

Zabytki w Gdańsku

– Ulica Długa i Długi Targ w noclegi Gdańsk – najpiękniejsze ulice miasta tworzące Trakt Królewski. Biegną od Złotej Bramy do Zielonej Bramy i dalej wzdłuż Motławy pod Żuraw. To tutaj usadowiły się najwspanialsze budowle Gdańska, jak Ratusz czy Dwór Artusa i oczywiście popularna Fontanna z Neptunem, ale każda kamienica ma tu swoją historię i przyciąga uwagę niezwykłymi zdobieniami. Kiedyś było to miejsce handlu, a mieszkali tu najzamożniejsi gdańszczanie.

– Żuraw w Gdańsku, ul. Szeroka 67/68 – najbardziej charakterystyczna budowla w mieście stanowiąca symbol Gdańska. Był to największy dźwig portowy w średniowiecznej Europie, służył do przeładunku towarów oraz stawiania masztów, a zarazem był bramą miejską. Stojący nad Motławą Żuraw stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego.

– Bazylika Mariacka w Gdańsku, ul. Podkramarska 5 – kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny to największa ceglana gotycka świątynia w Europie, a nawet na świecie. Jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku i trwała ponad 150 lat. Wewnątrz zachowały się wspaniałe zabytki – dzieła sztuki gotyckiej i barokowej. Bazylika nazywana jest koroną miasta Gdańska.

– Katedra Oliwska, ul. Cystersów 10 – kościół Trójcy Świętej, Najświętszej Marii Panny i św. Bernarda początkami sięga XIII wieku jako świątynia cysterska. Jest to najdłuższa świątynia w Polsce, kryjąca we wnętrzu wspaniałe organy z XVIII wieku.

– Latarnia Morska w Gdańsku, ul. Przemysłowa 6a – latarnia morska w Nowym Porcie z końca XIX wieku to jedna z najpiękniejszych latarń polskiego wybrzeża Bałtyku. To tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. W 2004 roku latarnia została udostępniona dla turystów, w jej wnętrzu podziwiać można historyczne urządzenia optyczne i wystawę latarnictwa morskiego. Ze szczytu roztacza się piękna panorama na Port Gdański, Westerplatte i Zatokę Gdańską. Dodatkowo w 2008 roku odremontowano dziewietnastowieczną kulę czasu na Latarni, która pokazuje kilka razy dziennie czas z dokładnością 1 sekundy błędu na 200 tys. lat.

Atrakcje w Gdańsku

Gdańsk to jedno z najbardziej zielonych miast w Polsce. Porastają tu wspaniałe lasy, ponadto stworzono park krajobrazowy oraz rezerwaty i pomniki przyrody.

Gdańska przyroda to również pięknie położone Zoo w Gdańsku Oliwie (ul. Karwieńska 3), Opływ Motławy czy tajemnicza Wyspa Sobieszewska kryjąca pamiątki II wojny światowej. Warto też odwiedzieć Górę Gradową.

Nad samym Bałtykiem, na północy miasta koniecznie odwiedzić trzeba Westerplatte i Twierdzę Wisłoujście.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Noclegi. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.