Dąb Bartek

kwatery

wymarzone

urlop

wczasowisko

turystycznie

Dąb Bartek

Dąb Bartek to najsłynniejsze i najwspanialsze polskie drzewo. Drzewo stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych okolicy i Gór Świętokrzyskich. Dąb stoi w Zagnańsku w województwie świętokrzyskim. Obok dębu przechodzi zielony szlak turystyczny wiodący z Bliżyna do Zagnańska. Swoją popularność zawdzięcza swej budowie, ale głównie wiekowi. Okazuje się, iż Dąb Bartek jest największym i najstarszym znanym w Polsce drzewem. Jego wymiary jak i wiek są rzeczywiście imponujące. Dąb Bartek bowiem mierzy obecnie 30 metrów wysokości, obwód pnia na wysokości 1,3 m wynosi 9,85 m, a średnica korony to ok. 40 metrów. noclegi w Górach Świętokrzyskich

Ze względu na bardzo spróchniały pień trudno jest dokładnie oszacować wiek drzewa, ale naukowcy stwierdzili, że Dąb Bartek liczy sobie od 645 do 670 lat, choć według tradycji drzewo ma aż 1200 lat. Ze względu na swój sędziwy wiek „Bartek” uznany został za pomnik przyrody i objęty ochroną prawną. Z historią dębu związane jest wiele legend. Według niektórych z nich w cieniu dębu odpoczywali Bolesław Krzywousty i Jan III Sobieski. Świętokrzyskie noclegi

W latach dwudziestych obumarłe fragmenty pnia wnętrza drzewa zabezpieczono betonowymi plombami. Dla ochrony drzewa postawiono podpory teleskopowe i zamontowano instalację odgromową. Niestety próchnienie pnia stanowi poważny problem dla istnienia dębu, który i tak poważnie ucierpiał w wyniku pożaru w roku 1906, oraz uderzenia pioruna w roku 1991. Piorun poważnie naruszył jeden z konarów drzewa i spowodował zapalenie się pnia.

Mimo wielu dramatycznych przeżyć Dąb Bartek jest nadal drzewem żywym. Dąb Bartek jest symbolem siły i wytrwałości. Jego wizerunek wykorzystują nawet politycy w swych kampaniach. Pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że Dąb Bartek jeszcze przez długie lata będzie cieszył wzrok odwiedzających go turystów.

Na pniu Bartka, zawieszono dwie figury ukrzyżowanego Chrystusa. Na jednej z nich widoczna jest data 1853. Ponoć zawisły one tutaj po tym, jak wcześniej zawisło na drzewie dwóch oficerów powstania styczniowego.

Kalendarium Dęba Bartek

1997 – ustawienie nowych podpór teleskopowych
1998 – montaż instalacji odgromowej
2005 – montaż 3 dodatkowych podpór teleskopowych

Zwiedzanie Bartka jest bezpłatne

Cena za bilet parkingowy koło Bartka- 3 zł.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Noclegi. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.